Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT
The calculation of the centripetal acceleration of an object following a circular path is based on the equation,
a = v² / r
where a is the acceleration, v is the velocity, and r is the radius.
Substituting the known values from the given above,
4.4 m/s² = (15 m/s)² / r
The value of r from the equation is 51.14 m.
Answer: 51.14 m
The charges are the same in absolute value, so the change of potential energy is the same. That means that the change in kinetic energy is also the same. Then:
1 = Ke/Kp = m_e *v_e^2 / m_p * v_p^2, or
v_e/v_p = sqrt( m_p/m_e),
So the speed of the electron will be sqrt( m_p/m_e) times greater than the speed of the proton
Answer:
<em>765,000 Joule</em>
Explanation:
<u>Principle of Conservation of Energy
</u>
The total energy in an isolated system cannot be created or destroyed, but transformed. Moving objects have kinetic energy, objects placed in some height above a reference level have gravitational potential energy. When they change their motion variables, one energy converts into the other, but if the numbers don't fit, we know there was some other type of energy acting into the system. The most common reason for energy 'losses' is the thermal energy, produced when objects move in rough surfaces or take friction from the air.
The 7,500 kg truck is originally traveling at 20 m/s to a certain height we'll set to 0. Thus, its total energy is



When it comes to a stop, its speed is 0 and its height is 10 m higher than before. It means all the kinetic energy was transformed into other types of energy. The gravitational potential energy is

Since this number is not equal to the previous value of the energy, the difference is due to thermal energy dissipated by friction
