Answer:
second force = 32.784
Magnitude =
θ = -90°
Explanation:
a)
Fnet = ma
F1 + F2 = ma
20N + F2 = 2(12 × cos30° + 12 ×sin30°)
F2 = 2 × 12 ( sin 30° + cos 30°)
= 24 × ( 1 + √3 )÷ 2
=12 (1 +√3 )
= 32.784
b)

= 
= 
=
c)
θ = 30° + 180°
θ = 210°
210° - 300°
θ = -90°
Answer: There are many possible elements, and they are all in the same vertical column as bromine.
Explanation:
In a periodic table, the elements are arranged according to the atomic number. The elements arranged in the same vertical column (known as groups) have same valence configuration and therefore have same chemical properties. Hence, there would be more possible elements having same chemical properties in the same vertical column (group) as Bromine.
<span>The key equation is going to come from Mr Planck: E=h \nu
Where h is Plancks constant; and ν is the frequency. This equation gives you the energy per photon at a given frequency. Alas, you're given wavelength, but that's easy enough to convert to frequency given the following equation:
c= lambda / nu
where c is the speed of light; λ (lambda) is the wavelength; and ν is again frequency. As soon as you know the energy of a photon with a wavelength of 550nm, you should know how many photons you would require to accumulate 10^-18J. Be careful with your units.</span>
Answer:
a) W = - 318.26 J, b) W = 0
, c) W = 318.275 J
, d) W = 318.275 J
, e) W = 0
Explanation:
The work is defined by
W = F .ds = F ds cos θ
Bold indicate vectors
We create a reference system where the x-axis is parallel to the ramp and the axis and perpendicular, in the attached we see a scheme of the forces
Let's use trigonometry to break down weight
sin θ = Wₓ / W
Wₓ = W sin 60
cos θ = Wy / W
Wy = W cos 60
X axis
How the body is going at constant speed
fr - Wₓ = 0
fr = mg sin 60
fr = 15 9.8 sin 60
fr = 127.31 N
Y Axis
N - Wy = 0
N = mg cos 60
N = 15 9.8 cos 60
N = 73.5 N
Let's calculate the different jobs
a) The work of the force of gravity is
W = mg L cos θ
Where the angles are between the weight and the displacement is
θ = 60 + 90 = 150
W = 15 9.8 2.50 cos 150
W = - 318.26 J
b) The work of the normal force
From Newton's equations
N = Wy = W cos 60
N = mg cos 60
W = N L cos 90
W = 0
c) The work of the friction force
W = fr L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
d) as the body is going at constant speed the force of the tape is equal to the force of friction
W = F L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
e) the net force
F ’= fr - Wx = 0
W = F ’L cos 0
W = 0
Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 
