Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
A) F_g = 26284.48 N
B) v = 7404.18 m/s
C) E = 19.19 × 10^(10) J
Explanation:
We are given;
Mass of satellite; m = 3500 kg
Mass of the earth; M = 6 x 10²⁴ Kg
Earth circular orbit radius; R = 7.3 x 10⁶ m
A) Formula for the gravitational force is;
F_g = GmM/r²
Where G is gravitational constant = 6.67 × 10^(-11) N.m²/kg²
Plugging in the relevant values, we have;
F_g = (6.67 × 10^(-11) × 3500 × 6 x 10²⁴)/(7.3 x 10⁶)²
F_g = 26284.48 N
B) From the momentum principle, we have that the gravitational force is equal to the centripetal force.
Thus;
GmM/r² = mv²/r
Making v th subject, we have;
v = √(GM/r)
Plugging in the relevant values;
v = √(6.67 × 10^(-11) × 6 x 10²⁴)/(7.3 x 10⁶))
v = 7404.18 m/s
C) From the energy principle, the minimum amount of work is given by;
E = (GmM/r) - ½mv²
Plugging in the relevant values;
E = [(6.67 × 10^(-11) × 3500 × 6 × 10²⁴)/(7.3 x 10⁶)] - (½ × 3500 × 7404.18)
E = 19.19 × 10^(10) J
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit