For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Solution: The correct order is: C, A, B
The statement of the problem:
How can we prove Earth is round and calculate its circumference?
Hypotheis:
If the sun casts shadows at different angles at the same time of day in different places, we can determine how much Earth curves.
If the Earth was flat, the angle measured at different places at the same time of the day would be same.
Observation:
In Syene, the sun's rays are vertical at noon. At the same time in Alexandria, the rays are 7.2 degrees from the vertical.