Answer:
Check Explanation
Explanation:
Let the speed of the drone relative to earth be u = ?
Let the speed of the drone relative to the starship be u' = 0.5c
Let the speed of the starship relative to earth be v = 0.8c
In the theory of relativity,
The 3 speeds are related thus
u = (u' + v)/[1 + (u'v/c²)]
u = (0.5c + 0.8c)[1 + ((0.8c × 0.5c)/c²)]
u = 1.3c/[1 + (0.4c²/c²)]
u = 1.3c/1.4 = 0.9286 c = 0.93 c = 93% c
I found some missing information about this problem online. We are given the force:

Power is defined as the rate of doing work.
This is the formula:

Where P is power, W is work.
Work is defined as:

F is the force and r is the displacement.
If we assume that force is not changing (it's constant) with time we get:

Keep in mind that both force and velocity are vectors, so we have to multiply each component separately.
Finally, we get:
Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.
Initial volume of mercury is
V = 0.1 cm³
The temperature rise is 35 - 5 = 30 ⁰C = 30 ⁰K.
Because the coefficient of volume expansion is 1.8x10⁻⁴ 1/K, the change in volume of the mercury is
ΔV = (1.8x10⁻⁴ 1/K)*(30 ⁰K)(0.1 cm³) = 5.4x10⁻⁴ cm³
The cross sectional area of the tube is
A = 0.012 mm² = (0.012x10⁻² cm²).
Therefore the rise of mercury in the tube is
h = ΔV/A
= (5.4x10⁻⁴ cm³)/(0.012x10⁻² cm²)
= 4.5 cm
Answer: 4.5 cm
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.