Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.
D:the electrons from being attracted to the grid instead of the anode
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.
In <u>370 K to 375 K </u>temperature intervals of 5 K, would be the greatest increase in the entropy of the sample.
Option: C
<u>Explanation</u>:
Because the largest difference in molar entropy occurs when a condensed phase (solid/liquid) transforms to the gas phase. Then change in entropy is equal to heat transfer divided by temperature:
.
According to given ice sample at 260 K, when this solid sample start converting into liquid sample it will gain positive temperature and steam will take place near 373 K (273 K ice temperature +
temperature of boiling water). Therefore it’s very obvious that greatest increase in entropy will occur during 370 K – 375 K.