Answer:
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Explanation:
From the law of equilibrium, ΣF = 0 and ΣM = 0.
Let R be the reaction at the knife edge. Since the weight of the rod and zinc load act downward, and we take downward position as negative
-32 N - 2 N + R = 0
-34 N = -R
R = 34 N
Also, let us assume the knife-edge is x cm from the zero mark. Taking moments about the weight and assuming the knife-edge is right of the weight of the rod. Taking clockwise moments as positive and anti-clockwise moments as negative,
-(45 - 25)2 + (x - 45)R = 0
-(20)2 + (x - 45)34 = 0
-40 = -(x - 45)34
x - 45 = 40/34
x - 45 = 1.18
x = 45 + 1.18
x = 46.18 cm
x ≅ 46.2 cm
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Answer:
Q1: 3.2km
Q2: 4.8K
Explanation:
Q1:
So db is the distance of bird, and dr is the distance of runner
db = 2vr and the distance of bird is going to be 2 times greater than the runner.
formulas: db = 2vr & db = 2dr
- db = 2dr
- L + (L - x) = 2x
- 2L - x = 2x
- 2L = 3x
- x =
L
Insert it in x =
L
(2.4km) = 1.6km
Now we use formula db = 2dr
- db = 2L - x
- db = 2(2.4km) - 1.6km
- <u>db = 3.2km</u>
Q2:
Formulas: Vr = L /Δt & Vb = db/Δt
- Vr = L/ Δt ⇒ Δt =



(Km cancel each other)
- Vb = db/Δt ⇒ db = VbΔt
- 13.6km/hr

- <u>4.8km</u>
(hr cancel each other)
Hope it helps you :)
Answer:
a) m = 3 for λ1 and m= 2 for λ2 will overlap since they have the same values
b) At what angle does this overlap occur = 34.54 degree
Explanation:
The detailed steps and appropriate formula is as shown in the attachment.
A device that uses electricity and magnetism to create motion is called a "Motor" (which converts electric energy into mechanical energy) & <span>In a reverse process, a device that uses motion and magnetism can be used to create "Electromagnetism".
In short, 1st Blank = Motor
2nd Blank = Electromagnetism
Hope this helps!</span>
Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have


