m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.



Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°