Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
<h2>
Answer: B. Gravitational potential energy </h2>
Explanation:
<em>The gravitational potential energy is the energy that a body or object possesses, due to its position in a gravitational field.
</em>
That is why this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the <u>Earth</u>, in which <u>the gravitational field is considered constant</u>, the value of the gravitational potential energy
will be:
Where
is the mass of the object,
the acceleration due gravity and
the height of the object.
As we can see, the value of
is directly proportional to the height.
The pressure needed in PSI = Pounds of force needed divided by the cylinder Area
The Cylinder rod Area is 21.19 sq inches
Thus, the pressure= 6800/21.19
= 320.91 PSI