Explanation:
∑τ = Iα
(6 N) (0.80 m) = I (0.5 rad/s²)
I = 9.6 kg m²
Hey there!
A ball rolls 3 times. If she adds the three measurements and divides it by 3, it means that this is the average speed. The average speed is found by adding all measurements and dividing by the amount of numbers.
I hope this helps!
Explanation :
The interaction between two objects is termed as the collision. The collision can be of two types i.e. elastic collision and inelastic collision.
In this case, two identical carts travel at the same speed toward each other, and then a collision occurs. In an inelastic collision, the momentum before and after the collision remains the same but its kinetic energy gets lost.
After the collision, both the object sticks over each other and moves with one velocity.
Out of the given graph, the graph that shows a perfectly inelastic collision is attached. It shows that after the collision both the carts move with the same velocity.
Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.