Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
a) v = 1.19 m / s
, b) P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Explanation:
1) Let's use the fluid continuity equation
Q = A v
The area of a circle is
A = π r2 = π d²/4
v = Q / A = Q 4 / pi d²
v = 0.006 4/π 0.08²
v = 1.19 m / s
2) write Bernoulli's equation, where point 1 is the bladder and point 2 is the urine exit point
P₁ + ½ rho v₁² + rho g y₁ = P₂ + ½ rho v₂² + rho g y₂
The exercise tell us
P₂ = 1.0013 105 Pa
v₁ = 0
y₁ = 1 m
y₂=0
Rho (water) = 1000 kg / m³
P₁ + rho y₁ = P₂ + ½ rho v₂²
P₁ = P₂ + ½ rho v₂² - rho g y₁
P₁ = 1.013 10⁵ + ½ 1000 (1.19)² - 1000 9.8 1
P₁ = 1.013 10⁵ +708.5 - 9800
P₁ = 92208.5Pa
P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Answer:
Explanation:
In first case we are interested in one time 6 in six rolls
Thus probability = number of chances required/Total chances
= 1/6
Similarly in the second case probability = 2/12 = 1/6
In the same way in last case probability = 100/600 = 1/6
The probability is the same . Thus all the cases has equal chances
<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>
We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ