The magnetic field strength in a coil is directly proportional to the number of turns, or loops, in the coil.
Therefore, when there are four loops instead of one, the magnetic field strength has increased four times, making it harder to push the magnet in.
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Explanation:
The electric field is given by
dE = k dq / r²
In this case as we have a continuous load distribution we can use the concept of linear density
λ= Q / x = dq / dx
dq = λ dx
We substitute in the equation
∫ dE = k ∫ λ dx / x²
We integrate
E = k λ (-1 / x)
We evaluate between the lower limits x = x₀- x₂ and higher x = x₀-x₁
E = k λ (-1 / x₀-x₁ + 1 / x₀-x₂)
E = k λ (x₂ -x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
We replace the density
E = k (Q / (x₂-x₁)) [(x₂-x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)]
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.