The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
You just identified the image as a "reflection", so it's a pretty good bet that
the phenomenon involves reflection somehow.
Your dog can see his reflection in a mirror inside the house just as easily
as in the surface of the pond. My dogs do it all the time. The phenomenon
doesn't require water.
It's reflection of light waves.
Answer:
1.1 sec
Explanation:
m = mass of the box = 8 kg
k = spring constant of the spring = 69 N/m
v = initial speed of the box = 1.5 m/s
t = time period of oscillation of box in contact with the spring
Time period is given as

Inserting the values

t = 1.1 sec
The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.