Answer:
The ratio is
Explanation:
From the question we are told that
The radius of Phobos orbit is R_2 = 9380 km
The radius of Deimos orbit is 
Generally from Kepler's third law

Here M is the mass of Mars which is constant
G is the gravitational constant
So we see that 
=> ![[\frac{T_1}{T_2} ]^2 = [\frac{R_1}{R_2} ]^3](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%5E2%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E3)
Here
is the period of Deimos
and
is the period of Phobos
So
![[\frac{T_1}{T_2} ] = [\frac{R_1}{R_2} ]^{\frac{3}{2}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D)
=> ![\frac{T_1}{T_2} = [\frac{23500 }{9380} ]^{\frac{3}{2}}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7B23500%20%7D%7B9380%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D%5D)
=>
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
In <u>370 K to 375 K </u>temperature intervals of 5 K, would be the greatest increase in the entropy of the sample.
Option: C
<u>Explanation</u>:
Because the largest difference in molar entropy occurs when a condensed phase (solid/liquid) transforms to the gas phase. Then change in entropy is equal to heat transfer divided by temperature:
.
According to given ice sample at 260 K, when this solid sample start converting into liquid sample it will gain positive temperature and steam will take place near 373 K (273 K ice temperature +
temperature of boiling water). Therefore it’s very obvious that greatest increase in entropy will occur during 370 K – 375 K.
Answer:
Savannas have a fairly constant temperature all year; temperate grasslands have a greater seasonal temperature variation.
Explanation:
For example, the African Savanna has an almost constant temperature all year (see the first figure below).
The difference between summer and winter temperatures is only about 5 °C, and the rate of temperature change is quite slow.
The temperature of a temperate grassland (see the second figure below) has a much greater seasonal variation.
The summers are hot, and the winters are cold. The difference between summer and winter temperatures is about 30 °C, with a rapid rate of temperature change from one season to the next.