Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
a = 0.5 m/s²
Explanation:
Applying the definition of angular acceleration, as the rate of change of the angular acceleration, and as the seats begin from rest, we can get the value of the angular acceleration, as follows:
ωf = ω₀ + α*t
⇒ ωf = α*t ⇒ α =
= 
The angular velocity, and the linear speed, are related by the following expression:
v = ω*r
Applying the definition of linear acceleration (tangential acceleration in this case) and angular acceleration, we can find a similar relationship between the tangential and angular acceleration, as follows:
a = α*r⇒ a = 0.067 rad/sec²*7.5 m = 0.5 m/s²
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.
Answer: 2.86 m
Explanation:
To solve this question, we will use the law of conservation of kinetic and potential energy, which is given by the equation,
ΔPE(i) + ΔKE(i) = ΔPE(f) + ΔKE(f)
In this question, it is safe to say there is no kinetic energy in the initial state, and neither is there potential energy in the end, so we have
mgh + 0 = 0 + KE(f)
To calculate the final kinetic energy, we must consider the energy contributed by the Inertia, so that we then have
mgh = 1/2mv² + 1/2Iw²
To get the inertia of the bodies, we use the formula
I = [m(R1² + R2²) / 2]
I = [2(0.2² + 0.1²) / 2]
I = 0.04 + 0.01
I = 0.05 kgm²
Also, the angular velocity is given by
w = v / R2
w = 4 / (1/5)
w = 20 rad/s
If we then substitute these values in the equation we have,
0.5 * 9.8 * h = (1/2 * 0.5 * 4²) + (1/2 * 0.05 * 20²)
4.9h = 4 + 10
4.9h = 14
h = 14 / 4.9
h = 2.86 m
Answer: A. Greater than 384 Hz
Explanation:
The velocity of sound is directly related to the temperature rather it is directly proportional meaning if the temperature decreases the velocity decreases and if temperature increases the velocity increases.
Now, we are given that temperature has risen from 20°C to 25°C meaning it has increases. So it implies that velocity must also increase.
Also, the velocity for organ pipe is directly proportional to its frequency. Now if velocity increases frequency must also increase. In this case, the original frequency is 384 Hz. Now increasing the temperature resulted in increase in velocity and thus increase in frequency.
So option a is correct. i.e. now frequency will be greater than 384 Hz.