Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
I'm really not sure if this is right but I'll try.
The distance that the dog traveled is probably all of the distances added up. I would guess that it's 67 meters in total.
The displacement is a little more tricky but you pretty much have to put a mental map in your head. Since East and West are both 8 meters, they cancel each other out. He travels more southern and that means the displacement is 9 meters south of his original location
According to the second law of motion, force is the product of mass times acceleration. If we were to solve for the force, we would need the acceleration and the mass.
Acceleration was not given in the problem, but we can solve for it by using the velocity and the time because by definition, acceleration is the change in velocity over time.

The initial velocity is 16.0m/s because it is the first recorded time. The final is 0 m/s or the last recorded velocity. The time we will use is 2.0 s because it is the time the change in velocity occurred.




Now that we have acceleration, we can now solve for the Force. Again Force is the product of mass and acceleration.



or

The force is -2N. Now if you are looking for the magnitude of the force then you can just put 2N.
The negative sign indicates the direction of the force, if it is negative this means that the force applied was in the opposite direction.