Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Answer:
5) 4.00, 2.00, 1.0
Explanation:
wave equation is given as;
F₀ = V / λ
Where;
F₀ is the fundamental frequency = first harmonic
Length of the string for first harmonic is given as;
L₀ = (¹/₂) λ
λ = 2 L₀
when L₀ = 1
λ = 2 x 1 = 2m
when L₀ = 2m
λ = 2 x 2 = 4m
For First harmonic, the wavelength is 2m, 4m
For second harmonic;
L₁ = (²/₂)λ
L₁ = λ
When L₁ = 1
λ = 1 m
when L₁ = 2
λ = 2 m
For second harmonic, the wavelength is 1m, 2m
Thus, the wavelength that could represent harmonics present on both strings is 4m, 2m, 1 m
<span>With a half-life of 700 million years, U-235 would have had twice as much mass at a time 700 MYA. This would have put the mass at 100kg at that time. Going back another 50 million years would be (50/700) or 1/14 of the half-life, or (1/2 * 1/14), or 1/28 of the total mass. 1/28 of 100kg is 3.57kg, so the amount present at the 750MYA mark would be approximately 103.57kg of U-235.</span>
The ratio between power of A and power of B is 2
Explanation:
In physics, power is defined as the ratio between the work done and the time taken to do the work:

where
P is the work done
t is the time taken
In this problem, we have:
Person A and person B do the same amount of work --> let's call this work W
Person A does this work in a time of
, so the power delivered by A is

Person B does this work in a time of
, so the power delivered by B is

So, the ratio of the powers delivered by the two persons is

Learn more about power:
brainly.com/question/7956557
#LearnwithBrainly