<span>(a) 0.0676 l
(b) 67.6 cc
So we've been told that 5.00 L of blood flows through the heart every minute and that the heart beats 74.0 times per minute. So that means that for every beat of the heart, 5.00 L / 74.0 = 0.067567568 L of blood flows through the heart. Rounding to 3 significant figures gives 0.0676 l. Converting from liters to cubic centimeters simply require a multiplication by 1000, so we have 67.6 cc of blood pumped per beat.</span>
Answer:
a). Determine the magnitude of the gravitational force exerted on each by the earth.
Rock: 
Pebble: 
(b)Calculate the magnitude of the acceleration of each object when released.
Rock: 
Pebble: 
Explanation:
The universal law of gravitation is defined as:
(1)
Where G is the gravitational constant, m1 and m2 are the masses of the two objects and r is the distance between them.
<em>Case for the rock </em>
<em>:</em>
m1 will be equal to the mass of the Earth
and since the rock and the pebble are held near the surface of the Earth, then, r will be equal to the radius of the Earth
.

Newton's second law can be used to know the acceleration.

(2)

<em>Case for the pebble </em>
<em>:</em>


with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
Answer- the correct option for the question would be choice number c which tells us about the natural selection process of human species.
Explanation- Evolution of psychology was studied under the given heads namely Behaviorism cognitive functionalism sociocultural Psychodynamic and structuralism.
On studying the facts under these prospects the evolution of psychology gives us the idea of the selection by nature of individuals and the pattern of their behavior shown in different aspects.
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².