Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
12000 m/s = 12 km/s. Now to go 380000 km, it will take some time. How much time is given in the formula 12km/s. You go 12 kilometers every second. So you take

and that gives you 31,666.666 seconds.
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result