For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have


