Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
The correct answer is:
<span>paramagnetism
In fact, paramagnetic materials, when they are placed in a magnetic field, they form an internal magnetic field parallel to the external one and in the same direction. However, unlike ferromagnetic materials, they do not retain their magnetization, so when the external magnetic field is removed, their internal induced magnetic field disappears.</span>
First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Explanation:
Mass of the Earth is equal to,

Any number can be written in the form of scientific notation as :

m is the real number
n is any integer
Mass of the earth can be written in the form of scientific notation as :

Here,
m = 5.97
n = 24
Hence, this is the required solution.
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>