Ok so we are given the radius of 7cm and time of 5 seconds.
From the data we got we can calculate speed, frequency, perimeter and area of the semicircle.
Let's start with perimeter.
We know that perimeter of circle is
so the perimeter of semicircle is
or simply 
So the perimeter is equal to:

So this is the length of a curve or let's say the distance.
Now let's look at the linear speed
where d is distance and t time.
We know the distance and we know the time.
So let's calculate it.

Hope this helps.
r3t40
Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


<span>the answer would actually be student 1 :9.87 m/s2, not 9.78</span>
1680 is the answer i got because i did this problem in apex
Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.