Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.