Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>
Answer:
5.22 x 10^5 V
Explanation:
guessed on castle learning and got it right
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:


Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy