Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m
Answer:
a) V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
, b) Vb = -1.92 10⁻⁷ V c) the sign of the potential change
Explanation:
The electrical potential for a point charge
V = k q / r
Where k is the Coulomb constant that you are worth 8.99 10⁹ N m² / C²
a) potential At point x = 0.250 cm = 0.250 10-2m
V_a = -8.99 10⁹ 1.6 10⁻¹⁹ /0.250 10⁻²
V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
b) point x = 0.750 cm = 0.750 10-2
Vb = 8.99 10⁹ (-1.6 10⁻¹⁹) /0.750 10⁻²
Vb = -1.92 10⁻⁷ V
potemcial difference
ΔV = Vb- Va
V_ba = (-5.7536 + 1.92) 10⁻⁷
V_ba = -3.83 10⁻⁷ V
c) To know what would happen to a particle, let's use the relationship between the potential and the electric field
ΔV = E d
The force on the particle is
F = q₀ E
F = q₀ ΔV / d
We see that the force on the particle depends on the sign of the burden of proof. Now the burden of proof is negative to pass between the two points you have to reverse the sign of the potential, bone that the value should be reversed
V_ba = 0.83 10⁻⁷ V
Answer:
Wycleff is on block 1, Lilly is on block 4, Emilia is on block 12, and Quincy is on block 17.
Explanation:
Wycleff was at block 1 and heard a low pitch sound the whole time, so the police car must have been moving away from him.
Lilly observed was in block 4 change in pitch first. So the car must have passed her first.
Emilia was at block 12 observed a Doppler effect after Lilly. So the car passed her after passing Lilly
Quincy was at block 17 so she heard a high pitch sound the whole time, so the police car must have been moving toward him.
Answer:
the correct answer is A, the object goes 4 times as far
Explanation:
This is a projectile launching approach. Where the parameter we are controlling is the initial speed and they ask us how far it goes from the initial one. Let's calculate the range with a speed (vo)
R1 = v₀² sin 2θ / g
Now let's double vo, the new speed is
v = 2 v₀
We calculate the scope
R2 = (2v₀)² sin 2θ / g
R2 = 4 v₀² sin 2θ / g
R2 = 4 R1
Therefore the correct answer is A, the object goes 4 times further
Answer:
Acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Explanation:
Given:
Mass of the box, m = 40 kg
Applied force, F = 15 N
Angle at which the force is applied,
= 15°
We have to find the magnitude of the acceleration.
Let the acceleration be "a".
FBD is attached with where we can see the horizontal and vertical component of force.
⇒
and ⇒ 
⇒
⇒ 
⇒ Applying concept of forces.
⇒
⇒ 
⇒
<em> ...Newtons second law Fnet = ma</em>
⇒
⇒ Plugging the values.
⇒
<em>...f is the friction which is zero here.</em>
⇒ 
⇒ 
Magnitude of the acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.