Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
Kinetic energy =0.5*mas*velocity^2
Joules =lg*m^2/s^2
1 miles= 1608.34 meters
1 hour= 3600 Sec
1 ounce =28.35g =0.02836 kg
What is a the kinetic energy, in joules, of this baseball when it is thrown by a major-league pitcher at 96.0 mi/h?
Answer: KE=0.5m*v^2
=0.5*(5.12 o *0.02835 kg/1 ounce)* (95 miles/h*1609.34m/1 miles* 1hr/3600s^)2
131kg*m^2/s^2= 131 joules
By what factor with the kinetic energy change if the speed of the baseball is decreased to 55.0 mi/h?
Answer: KE=0.5*m*v^2
=0.5*(5.13 o*0.02835kg/1 ounce)*(55 miles/ h*1609.34m/1 mile*1 hr/3600s)^2
=44.0kg*m^2s^2=44.0 joules
131/44= 2.98, so decreased by a factor of approximately 3
Answer: Reflected
Explanation: Color Gradient refers to the variety of position dependent (as the vary with position) colors which are used to fill a region. Gradient is a mixture of two or more colors. This blend of colors adds depth to the design.
Types of color gradient are
- Linear: The color blends in a straight from starting to ending point
- Radial: The color transitions from starting point to ending a circular pattern.
- Angle: It glides counterclockwise around starting point.
- Diamond: It makes a diamond shape from starting point and its ending point is one corner of diamond.
- Reflected: In this color gradient type symmetric linear gradient gets mirrored on either side of the starting point. This type of color gradient can be used to depict a lead pipe.