Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution
Answer:
The temperature of the cooler substance was close to the room temperature. Therefore, the system experienced less change
Explanation:
Generally, in a closed system containing two bodies at different temperatures, there is a flow of heat energy from the body at a higher temperature to the body at a lower temperature. The effect is more significant when there is a large temperature difference between the bodies. However, if the temperature difference is small or insignificant, the change will be less.
Answer:
Explanation:
a) Change in momentum, Δp = mΔv = m(v - u) = (15 * 10-3) * (90 - 300) = -3.15 kg-m2
b) Acceleration of the bullet, a = (v2 - u2) / 2s = (902 - 3002) / (2 * 0.02) = -2047500 m/s2
So, the bullet is in contact with the plastic for the time,
c) Average force, 