What is the unit c denotes here
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)


Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.