Answer:2.53*10^-10F
Explanation:
C=£o£r*A/d
Where £ is the permitivity of a constant
£o= 8.85*10^-12f/m
£r=6.3
A=150mm^2=0.015m^2
d=3.3mm= 0.0033m
C=8.85*10^-12*6.3*0.015/0.0033
C=8.85*6.3*10^-12*0.015/0.0033
C=55.755*0.015^-12/0.003
C=8.36/3.3*10^-13+3
C=2.53*10^-10F
<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 

