Answer:
3. 5.0N/kg
Explanation:
Gravitational field strength = gravitational force/mass of astronaut = 350N/70kg = 5.0N/kg
Answer:
When you jump off a train, you jump off a certain height and your downwards (vertical) velocity is zero. But your forward (horizontal) velocity is not. You will hit the ground on split second with your horizontal velocity practically the same as the train.
Explanation:
you be in serious injury.
Answer:
wipe the area that came into contact with the electrodes with an alcohol pad
Explanation:
According to my research on the procedure for iontophoresis, I can say that based on the information provided within the question the OTR should wipe the area that came into contact with the electrodes with an alcohol pad. This is because the alcohol pad kills any bacteria that is lingering on the skin and therefore prevents infections from occurring. Especially since the iontophoresis procedure can increase skin permeability which makes it easier for infections to arise.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>