Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V
Since toy is moving at constant speed that means that force that child is applying on toy is equal to force of friction.
Rate of speed that toy is moving is irelevant.
childs force is:
Fc = 2N
Fc = Ff (Ff -friction force)
Ff = a*Q
where Q is weight of the toy and a is friction
if we express a we get
a = F/Q = 2/8 = 0.25
Answer:
Δx=(v+v0/2)t
Explanation:
We can figure out which kinematic formula to use by choosing the formula that includes the known variables, plus the target unknown.
In this problem, the target unknown is the initial velocity v_0v
0
v, start subscript, 0, end subscript of the roller coaster.