Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Answer:
1, 4, 5, see the explanation below
Explanation:
We must remember that scalar magnitudes are distinguished by having only a physical quantity, that is, they have no sense or direction as an example of scalar quantities, we find mass, temperature, energy, specific heat, power among others.
1 . 150 [grams] , because is a mass = scalar
4. 5 kilometer [race], is an amount = scalar
5. 34 steps, is an amount = scalar
Number 2, and 3 are vectors because they have amount and direction.
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg