Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.