The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.
Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².