Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
Common Sense
Explanation:
The chick has probably seen other chicks get caught by the Hawk and knows not to go near, or saw a giant bird flying straight towards it and used common sense to identify it as danger and run away. Although if this is for a test or a grade or something, please do not use the answer, it is most likely incorrect. This is honestly my best answer.
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
axial stress in the diagonal bar =36,000 psi
Explanation:
Assuming we have to find axial stress
Given:
width of steel bar: 1.25 in.
height of the steel bar: 3 in
Length of the diagonal member = 20ft
modulus of elasticity E= 30,000,000 psi
strain in the diagonal member ε = 0.001200 in/in
Therefore, axial stress in the diagonal bar σ = E×ε
= 30,000,000 psi× 0.001200 in/in =36,000 psi
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s