Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf
Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!
Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>