dimensions of the bed is given as



now the volume of the bed is given as


now the mass of water in it is given as



<em>so it will contain 1581 kg mass in it</em>
The ball's horizontal and vertical velocities at time
are


but the ball is thrown horizontally, so
. Its horizontal and vertical positions at time
are


The ball travels 22 m horizontally from where it was thrown, so

from which we find the time it takes for the ball to land on the ground is

When it lands,
and


Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s
Daguerreotype is defined as the
first practical photographic process which was introduced in Paris on January
7, 1839. To make the image permanent, Daguerre used salt solution. The result
of his introduced process is a finely defined image with surface which is
delicate. The major benefit of daguerreotype is if the images are correctly
preserved, the pictures could last forever. Aside from this, since it produces superior
quality of outline, it is thus suitable for portraitures.
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec