Answer:
The formula to calculate velocity in this case:
v = v0 + at
=> a = (v - v0)/t
= (50 - 0)/4
= 50/4 = 12.5 (m/s2)
Hope this helps!
:)
Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
The two flaws in
her experiment’s design are
<span>- She introduced at least one confounding variable.</span>
<span>- She tried to test multiple hypotheses at a time</span>
In the above mentioned experiment she had to have four samples to prove
four hypotheses, each one separately and not to mix two hypotheses in an alone
sample, that what it brings as consequence is the confusion.
Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N
The correct answer are
a) "The number of muscle fibers best determines how powerful a muscle will be"
b) "The more a muscle shortens, the more power it generates."
Reason :
Muscle fiber in longitudinal directions generate more power
Multipennate muscles do not produce much power because the tendon branches within muscle
.