Answer:
-2 m/s^2
Explanation:
Acceleration is equal to the slope of the graph. You just find the slope of that section. The rise is -20 and the run is 10, so you get -2.
Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
In quantum mechanics, particularly the wave-particle theory, it states that light behaves like a wave or a particle. For the wave behavior, its movement is measured in wavelengths while the time for each wavelength is the frequency. For the particle behavior, according to Planck, the energy of the photon (light particle) is determined as
E = hc/wavelength, where h is the Planck's constant (<span>6.626 x 10-34 J-s per particle) and c is the speed of light ( 3 x 10^8m/s)
As you can see, the energy of the photon is INVERSELY PROPORTIONAL to the wavelength with the Planck's constant as the constant of proportionality.</span>