Answer:
Speed of ball equals 6.024 m/s.
Explanation:
Let the student throw the ball with a velocity of 'v' m/s horizontally.
Now the time in which the ball travels 10.0 meter horizontally shall be equal to the time in which it travels (15.0-1.50) meters vertically
Hence the time taken to cover a vertical distance of 13.50 meters is obatined using 2 equation of kinematics as

Since there is no acceleration in horizantal direction we infer that in time of 1.66 seconds the ball travels a distance of 10 meters
Hence the spped of throw is obatines as

Answer:

Explanation:
First of all, we need to calculate the magnetic field magnitude at 25 cm from the wire, which is given by

where
μ0 = 4π × 10-7 t · m/a is the vacuum permeability
I = 12 A is the current in the wire
r = 25 cm = 0.25 m is the distance from the wire
Substituting,

Now we can calculate the energy density of the magnetic field, which is given by

And substituting, we find

Answer:900 feet
Explanation:
Given
Velocity 
it take 100 feet to stop
Using Equation of motion

where
v,u=Final and initial velocity
a=acceleration
s=distance moved


When velocity is 60 mph


s=900.08 feet
Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint