When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph
Look on this website http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/phyopt/sinslit.html
Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N
To find max torque you need component of force that is perpendicular to the direction of vector r. For second part just set the equation above equal to 2308 and solve for Fmax. Only difference is the angle