Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Answer:
In your question which ask to design a ballistic spring system to measure the speed of bullet. The ask is to find the expression for the bullets speed by using the term given in your question so base on the data you have given and with my calculation the answer is (M+m)*g*d + 1/2*k*(d1-d)^2
Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
Using the a=vf-vi divided by tf-ti:
A is acceleration
Vf is final velocity- 330
Vi is intial velocity-30
Tf is final time-15
Ti is initial time-0
A = 330-30 divided by 15-0
A = 300 divided by 15
A= 20 m/s^2
Hope this helps