Answer:
2.The forces are unbalanced.
5.The net force is to the right.
6.The book is moving to the right.
Explanation:
correct on edge :)
3.701 kilometers hope that helps
Answer:
(a) coefficient of friction = 0.451
This was calculated by the application of energy conservation principle (the total sum of energy in a closed system is conserved)
(b) No, it comes to a stop 5.35m short of point B. This is so because the spring on expanding only does a work of 43 J on the block which is not enough to meet up the workdone of 398 J against friction.
Explanation:
The detailed step by step solution to this problems can be found in the attachment below. The solution for part (a) was divided into two: the motion of the body from point A to point B and from point B to point C. The total energy in the system is gotten from the initial gravitational potential energy. This energy becomes transformed into the work done against friction and the work done in compression the spring. A work of 398J was done in overcoming friction over a distance of 6.00m. The energy used in doing so is lost as friction is not a conservative force. This leaves only 43J of energy which compresses the spring. On expansion the spring does a work of 43J back on the block is only enough to push it over a distance of 0.65m stopping short of 5.35m from point B.
Thank you for reading and I hope this is helpful to you.
<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>