Answer:
Power, P = 722.96 watts
Explanation:
It is given that,
Voltage, V = 120 V
Length of nichrome wire, l = 8.9 m
Diameter of wire, d = 0.86 mm
Radius of wire, r = 0.43 mm = 0.00043 m
Resistivity of wire, 
We need to find the power drawn by this heater. Power is given by :

And, 


P = 722.96 watts
So, the power drawn by this heater element is 722.96 watts. Hence, this is the required solution.
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.