For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
Potassium belongs to group IA of the elements. This means that it will give up one of its electrons to form the cation K+. Opposite to that is bromine in which it accepts one electrons to form the anion Br-. The binding of these elements will form KBr and is formed from transfer of electron from one element to the other. This is the mechanism of ionic bond formation.
The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.
Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =
Answer:
An electromagnet is made by forming a coil around a soft iron bar (known here as the metal) such as a nail or screw and connect with an insulated copper wire (known here as the electric current conductor) the ends of the wound copper is then connected separately to the positive and negative terminals of a battery (known here as the source of electric current)
The north seeking needle of the magnetic compass will move away when brought close to the north pole of the formed electromagnet which can then be labelled N
The magnetic compass needle will be attracted to the south pole of the electromagnet which can then be labelled S
Explanation:
An electromagnet is an electric powered magnet that is formed (temporarily) by the perpendicular movement of electric current with respect to a metal core
The magnitude and the poles of an electromagnet can be changed by changing the magnitude and the direction of flow of the electric current respectively.