Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:


Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Explanation:
Let the distance from Boston to Hartford be S.
Person A drives at a constant speed of 55 mph for the entire trip,
Time taken by person A

Person B drives at 65 mph for half the distance and then drives 45 mph for the second half of the distance.
Time taken by person B

Ratio of time of arrival of B to A

B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)


Answer:
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
we have the sum of the two waves in a phase movement
Explanation:
In this case we can see that the first boy Max when he enters the trampoline and jumps creates a harmonic movement, with a given frequency. When the second boy Jimmy enters the trampoline and begins to jump he also creates a harmonic movement. If the frequency of the two movements is the same and they are in phase we have a resonant process, where the amplitude of the movement increases significantly.
Max
x₁ = A cos (wt + Ф)
Jimmy
x₂ = B cos (wt + Ф)
total movement
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
Therefore we have the sum of the two waves in a phase movement