Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/
<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Answer:
a) E=228391.8 N/C
b) E=-59345.91N/C
Explanation:
You can use Gauss law to find the net electric field produced by both line of charges.

Where E1 and E2 are the electric field generated at a distance of r1 and r2 respectively from the line of charges.
The net electric field at point r will be:

a) for y=0.200m, r1=0.200m and r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.200m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=228391.8N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D228391.8N%2FC)
b) for y=0.600m, r1=0.600m, r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.600m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=-59345.91N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.600m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D-59345.91N%2FC)
There are no choices on the list you provided that make such a statement,
and it's difficult to understand what is meant by "the following".
That statement is one way to describe the approach to 'forces of gravity'
taken by the theory of Relativity.
Answer:
Explanation:
a) Change in momentum, Δp = mΔv = m(v - u) = (15 * 10-3) * (90 - 300) = -3.15 kg-m2
b) Acceleration of the bullet, a = (v2 - u2) / 2s = (902 - 3002) / (2 * 0.02) = -2047500 m/s2
So, the bullet is in contact with the plastic for the time,
c) Average force, 