No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
F is the focal length of the lens. A positive f indicates a converging optical device, like a convex lens or a concave mirror.
Choice A
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]