1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
Answer:
V0=27.4 m/s; t=0.8 s
Explanation:
Final position y=37.0 m, time = 2.3 s; Initial position is set to be zero. We calculate the initial speed with the kinematics equation:
We solve for initial speed

Now, using the same expression we estimated time to first reach 18.5 m :
Second order equation with solutions
t1=0.8 s and t2=4.8 s
The first time corresponds to the first reach.
1000 kcal because you only get 10% of the energy of the thing you eat
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly