Answer:
Explanation:
I dont know if this will help but A two force member is a body that has forces (and only forces, no moments) acting on it in only two locations. In order to have a two force member in static equilibrium, the net force at each location must be equal, opposite, and collinear.
34.0 N which is the force that applied to the person by rowboat.
Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
The "i" component of a vector is in the x-direction. Therefore, the x-component is 3 m/s.